sobota, 16 listopada 2019

Wiedźma wczoraj i dziś

źr. zdjęcia: pinterest


Słysząc słowo „wiedźma” czy „czarownica” oczami wyobraźni widzimy starszą kobietę, obok której siedzi czarny kot, żyjącej na uboczu, w odosobnieniu, w wiejskiej chatce. Tymczasem były to osoby o dużej wiedzy zajmujące się ziołolecznictwem, medycyną naturalną, mająca bliski kontakt z przyrodą i światem pozazmysłowym. 

Z reguły wiedźma przedstawiana jest negatywnie. Taki wizerunek utrwalony został przez wieki a dziś poprzez bajki i filmy. W dawnych wierzeniach ludowych postrzegano je często jako kobiety związane ze złymi mocami, mające konszachty z siłami nieczystymi i demonicznymi. Wystarczy wypisać w wyszukiwarce słowo „wiedźma“ a otrzymamy obraz jędzowatej, brzydkiej staruchy o złym spojrzeniu. W języku potocznym wiedźma to pogardliwe określenie kobiety złej i złośliwej. 

źr. zdjęcia: napulpit.com
W słowiańskich wierzeniach postrzegano wiedźmę jako kobietę, która posiada wiedzę, potrafiąca uzdrawiać, związane z ziołolecznictwem, medycyną i przyrodą. Były to kobiety szanowane, mądre, służące dobrą radą i pomocą. Słowianie nazywali takie osoby ciotą, wiedmą lub widmą.

Pierwotnie, prawdopodobnie aż do połowy IX wieku na terenach wschodnich słowiańszczyzny, owo określenie nie było pejoratywne. W wyniku ekspansji chrześcijaństwa i piętnowania rytuałów ludowych i pogańskich zwyczaj gromadzenia i przechowywania wiedzy przez osoby w wybranych rodach uległ zapomnieniu. Wiedźmy oskarżano o czary, dlatego obecnie wiedźma często utożsamiana jest z czarownicą.

Współcześnie wciąż można spotkać kobiety parające się zielarstwem we wschodniej Polsce, jak również wywodzące się z tradycji prawosławnej nazywane szeptunkami, inaczej zamawiaczkami. Żyją wśród nas osoby praktykujące magię wykorzystując obecnie dostępne środki i możliwości. Nie są to już staruszki ukryte w odległej leśnej głuszy, lecz funkcjonujące w miastach na pozór zwyczajne kobiety, doskonale spełniające się w roli matki, żony czy pracownicy w renomowanej firmie. 

źr. zdjęcia: img4.hostingpics.net
Nie musi koniecznie zajmować się magią, gdyż dla niej magią jest życie i to co ono ze sobą niesie. Jej głównym motorem działania jest miłość i czystość duszy. To osoby kochające przyrodę, żyjące zgodnie z jej rytmem, nie krzywdzące innych i dbające o dobro ogółu. Nazywane często są zieloną czarownicą, gdyż podążają ścieżką przyrodniczki, zielarki i uzdrowicielki. Nie reprezentują żadnej religii ani kultury. Bycie Wiedźmą w dzisiejszych czasach to styl życia oparty na szacunku do Matki Natury. Ale przede wszystkim Wiedźma to kobieta o ogromnej wiedzy, wewnętrznej mądrości i inteligencji. 6 komentarzy:

 1. Myślę, że w tych czasach słowo wiedźma czy czarownica źle się nie kojarzy. Dla nie których jak piszesz jest to styl życia inni nadal utożsamiają ją z bajkami ale już trochę innymi. We współczesnych filmach i książkach kojarzy się raczej z kobietą, która posiada niezwykłe moce, jest bohaterką, którą chciałoby się być :). Może jeszcze kościół trochę w średniowieczu siedzi i co niektóre chętnie spaliłby na stosie a za rozpałkę ksiazki o Potterze potraktował ;)

  OdpowiedzUsuń
 2. Z mądrością u mnie bywa różnie, choć niektórzy uważają mnie za czarownicę, pewnie ze względu na pewne umiejętności, których zresztą nie pielęgnuję. Głównie interesuje mnie Tarot. Bardzo ciekawy blog, pięknie i ciekawie pisany. Pozdrawiam serdecznie Malina

  OdpowiedzUsuń
 3. Można być zabawką sił których się nie rozumie ale kto nas obroni gdy zabawa przestanie być zabawna.

  OdpowiedzUsuń
 4. Bardzo ciekawy wpis! Niestety często oskarżono o bycie czarownicą zupełnie bezpodstawnie. Czytałam kiedyś, że nawet jeżeli ktoś miał duże znamiona mógł uchodzić za czarownicę i spłonąć na stosie...

  OdpowiedzUsuń

Komentarze są mile widziane lecz proszę o podpisywanie ich chociażby imieniem. Miło mi będzie poznać czytelników. Komentarze anonimowe o charakterze spamu będą usuwane. :)