wtorek, 29 grudnia 2015

Złoty Tarot

Tarot jest popularnym narzędziem wróżbiarskim i cieszy się niesłabnącym powodzeniem. W księgarniach – zwłaszcza internetowych – można znaleźć mnóstwo jego wydań i wersji. Przeważnie są to projekty zagranicznych autorów dlatego cieszy, że i polscy tarociści tworzą własne talie. Nie jest ich na razie zbyt dużo ale mam nadzieję, że ta tendencja będzie wzrastać, także jeżeli chodzi o walory artystyczne. Właśnie ukazała się na polskim rynku ezoterycznym "Złoty Tarot", który został stworzony przez dwoje młodych, polskich tarocistów - Magdę i Soleil.

Talia jest niezwykle kolorowa, pełna postaci, pięknych krajobrazów i szczegółów. Nie odbiega swoimi ilustracjami od tradycyjnego postrzegania poszczególnych Arkan. Została w nich zachowana symbolika wg.Ridera Waite’a. Wielkie Arkana zostały pozbawione numeracji. Przedstawiają poszczególne tajemnice według tradycyjnego ujęcia.   

Jak w każdej talii są karty, które podobają mi się bardziej niż inne. Piękna jest karta Umiarkowania, Gwiazdy, Kochanków czy Słońca. Nawet karta Śmierci nie odstrasza, lecz pokazuje przemianę, która jest głównym motywem tego Arkana.

Podobnie w Małych Arkanach są piękne grafiki jak i niezbyt urocze, lecz ta kwestia jest zależna od gustu. Autorzy oddali na nich cechy charakterystyczne postaci, wyszczególniając ich rzeczywisty wygląd, który opisuje osobę o konkretnych kolorach oczu i włosów. Są one pokazane na tle krajobrazów i pór roku, które są podpowiedzią do określenia czasu i miejsca we wróżbie. To ułatwia prognozowanie w pytaniach o wygląd osoby czy o charakterystykę miejsca lub porę roku. małe Arkana opisują główne znaczenie danej karty i ilustrucją sytuację odpowiadającą jej tematyce.

Karty Dworskie mogą wzbudzać mieszane uczucia, gdyż są odmienne od tradycyjnych wizerunków. Paziowie to ustawwieni są na wprost i patrzą nam prosto w oczy. Każdy z nich trzyma na rękach poduszkę, na którym znajduje się symbol koloru, który każdy z nich reprezentuje. Rycerze już nie mają tak jednakowych pozycji. Tylko Rycerz Mieczy patrzy na wprost. Pozostali pokazują lewy lub prawy profil.  W dłonich trzymają przedmiot związany danym dworem. Królowe i Królowie pokazani są profilami prawymi lub lewymi wraz ze swoimi atrybutami.

Do kart dołączona jest niewielka książeczka, któa nie wyczerpuje wiedzy o tarocie i talii. Są w niej opisy Wielkich Arkan w pozycji prostej i negatywnej.  Nie ma w niej szczegółowych znaczeń każdej karty Małych Arkan. Znajdziemy tu tylko podział na żywioły, kolory, liczby i karty dworskie i przypisane do nich słowa klucze. 

Karty są duże, ale poręczne, dobrze „leżące” w dłoniach, nie wyślizgują się i nie wyginają. Ich rozmiar pozwala dostrzec najdrobniejsze detale na obrazkach. Nośnik, na którym zostały wydrukowane nie jest zbyt gruby ale dość sztywny i lakierowany. ze złoconymi brzegami i ładnej szacie graficznej. Tłem dla barwnych wizerunków jest czarna oprawa. Osobiście wolę jaśniejsze tonacje, ale to element indywidualny, zależny od gustu. Koszulka kart umożliwia stosowanie kart odwróconych, gdyż nie widać po niej w jakiej pozycji mamy daną kartę. Ozdabiają ją m.in. pentakle, które bez względu na położenie, zawsze są w prawidłowej, pozytywnej pozycji. Całość została opakowana w solidne pudełko, w którym można bezpeicznie przechowywać talię. 

Szersza recenzja kart znajduje się na moim blogu Oaza Recenzji.

Ogólne wrażenie - bardzo dobre
Jakość wykonania - bardzo dobra
Współpraca z talią - bardzo dobra
Grafika - piękna, chociaż nie wszystkie karty podobają mi się, np. Cesarzowa, Królowa Buław czy Rycerze. 

Poniżej kilka kart z talii "Złoty Tarot":


5 komentarzy:

 1. Gdzie można kupić karty do tarota?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Karty tarota możesz kupić w każdym sklepie ezoterycznym - w realu lub przez internet. Talię "Złoty Tarot" wydało Wydawnictwo Studio Astropsychologii i mają go w ofercie w sklepie www.talizman.pl. Mozesz kliknąć na link rozszerzający recenzję a tam link do sklepu :)

   Usuń
 2. Tarot bardzo mi w życiu pomógł, polecam go wszystkim. Moja ulubiona odmiana to tarot 3 karty - dziękuję za ten artykuł i podpowiedź, gdzie można kupić karty tarota.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Cieszę się, że mogłam pomóc :) i dziękuję za miłe słowa oraz wizytę :)

   Usuń

Komentarze są mile widziane lecz proszę o podpisywanie ich chociażby imieniem. Miło mi będzie poznać czytelników. Komentarze anonimowe o charakterze spamu będą usuwane. :)