poniedziałek, 22 grudnia 2014

Symbolika Koziorożca


Koziorożec jest pierwszym znakiem zimowym. Jego panowanie rozpoczyna się wraz z przesileniem grudniowym, kiedy dni zaczynają być coraz dłuższe. Słońce wchodzi w znak Koziorożca 21 lub 22 grudnia i przebywa w nim do 19 lub 20 stycznia w zależności od roku. W 2014 zaczyna swój cykl 22 grudnia i kończy 20 stycznia 2015 roku. Jest znakiem kardynalnym, żeńskim. Jego żywiołem jest ziemia a planetą rządzącą -Saturn. Koziorożec kojarzony jest z rozwagą, ambicją, uporem oraz logicznym, inteligentnym umysłem. Kraje związane z energią Koziorozca to Albania, Afganistan, Bośnia, Bułgaria, Indie, Meksyk, Litwa. Z miast: Bruksela, Capri, Mexico, Oxford, Port-Said.Ludzie urodzeni w tym czasie są racjonalni, pracowici, odpowiedzialni z realnym podejściem do życia. Kierują się rozsądkiem, samodyscypliną, poczuciem obowiązku, analitycznym umysłem. Wszystko muszą rozważyć, zaplanować a dopiero wprowadzają w czyn swoje plany. O znaku Koziorożca można przecytać TUTAJ w artykule sprzed roku.

Hieroglif obrazujący Koziorożca przypomina nieco symbol pierwiastka matematycznego, który zakończony jest petlą tak jak rybi ogon w wizerunku tego znaku. Patrząc na jego graficzny rys można zobaczyć w nim koło na zboczu góry oraz kwadrat. Kwadrat symbolizuje materię a koło - Ducha. To także góra, wyspa lub ląd wyłaniający się z wody. W starożytności widziano w nim Drzewo Kosmiczne skierowanego korzeniami w dół a także szczyt procesu twórczego, który ma swój początek w wodach Nieświadomości. Ten szczyt jest on podstawą świata Duchowego

Słowo "Koziorożec" oznacza "kozła z rogami" i tak jest często przedstawiany. W mitologii greckiej symbolizowany przez kozę Amalteę, która wychowała i nakarmiła małego Zeusa i ochroniła go przed jego ojcem Kronosem. Według tej mitologii to Zeus umieścił na niebie to zwierzę przedstawiane z głową i ciałem kozy i rybim ogonem. to wspaniałe, fantasmagoryczne zwierzę z głową i ciałem kozy, a ogonem ryby. Taki wizerunek zawarty jest w symbolice trzech dekad.

I dekada od 22 do 31 XII

Pierwszą dekadę reprezentuje zwierzę z z głową i ciałem kozy, a ogonem ryby. Leży ono z podwiniętymi nogami i wyprostowanym łbem. Jego ciało zwęża się w stronę zadu zakończonego wspaniałym rybim ogonem, który zawija się, tworząc pętlę przechodzącą pod jego ciałem i zakończoną płetwą. Skierowana jest ona do góry niczym kwiat z trzema płatkami zwracającymi się do nieba. Można mieć wrażenie, że taka pozycja ciała może wskazywać na pokorę i skromność, cierpliwość, ostrożność i oczekiwanie. Nic bardziej mylnego. Postawa tego Koziorożca jest pełna wdzięku i dystynkcji. Emanuje siłą, dumą i szlachetnością. Jego głowa jest nieruchoma a oczy wbite są w horyzont. Wyrażają spokój ale wzrok jest przeszywający i uważny. To świadczy o jego nieufności wobec otoczenia. Ta dekada jest najbardziej charakterystyczna dla osobowości urodzonych w tym czasie. Oprócz Saturna wpływ na nich ma planeta Jowisz.

II dekada od 1 do 9 I

Drugą dekadą rządzi wojowniczy Mars wraz z Saturnem, stąd i wizerunek znaku jest bardziej aktywny. Przypomina on dziką kozę, która od połowy ma ciało przypominające ogon węża lub smoka morskiego. To zwierzę ma nogi wyrzucone przed siebie a głowa jest naprężona i nieco pochylona. Jej rogi są zakręcone lekko do góry a szyja pokryta jest sierścią. Długi, rybi ogon torzy petlę, która zawija się pod jego ciało. W postawie tej można wyczuć determinację, siłę i koncentrację. Podobnie osoby z tego okresu charakteryzują się takimi cechami, dzięki którym mogą osiągnąć swoje cele.

III dekada od 10 do 20 I

Trzecia dekada przedstawia Koziorożca bardziej współczesnie - jako górską kozicę ze smukłymi, muskularnymi nogami, silnymi, sprężytymi i sprawnymi. Stoi ona na tylnych nogach, lecz nie zamierza ona wspinać się lecz raczej przypomina wyprostowaną sylwetkę człowieka. Głowa lekko pochylona do przodu a oczy mają w sobie coś ludzkiego i inteligentnego. Rogi mają pofałdowany kształt, które nie są już związane z kozą lecz z dorosłym Koziorożcem, który jest zręczny, wytrwały w pokonuywaniu górskich przeszkód. Władcą tej dekady wraz z Saturnem jest planeta Uran - uosobienie mitycznego Uranosa związanego z płodnością, niebiosami i Matką Ziemią, gdyż jego małżonką była Gaja - bogini Ziemi. 

źródło zdjęć:
www.courtenaysfineart.com
ak.picdn.net
"Astrologia"
rlv.zcache.com
uni-garden.com3 komentarze:

Komentarze są mile widziane lecz proszę o podpisywanie ich chociażby imieniem. Miło mi będzie poznać czytelników. Komentarze anonimowe o charakterze spamu będą usuwane. :)