piątek, 29 listopada 2013

AndrzejkiWróżby andrzejkowe traktowano dawniej bardzo poważnie, często miały charakter indywidualny, dyskretny. Przede wszystkim wróżyły sobie panny, które chciały dowiedzieć się kiedy wyjdą za mąż. Z czasem przybrały formę zorganizowaną i do naszych czasów przetrwały przede wszystkim jako okazja do zabaw.

Prawdopodobnie korzenie tego święta związane są z Grecją. Św. Andrzej to przede wszystkim patron panien, które pragną wyjść za mąż. Imię „Andrzej” (grecki „Andreas”) pochodzi od słów „aner” i „andros” oznaczających „mąż” lub „mężczyzna”. Łączone są również z germańskim bogiem Freyer patronem bogactw, bóstwa miłości i płodności. 

Warto tu zaznaczyć że czas wróżb dla mężczyzn przypadał w tzw. „katarzynki” w przeddzień imienin św. Katarzyny 24 listopada. Jednak popularność „andrzejek” wyparła z czasem ten zwyczaj. Dziś w ten dzień wróżą sobie zarówno dziewczęta jak i chłopcy.

Przysłowia związane ze św. Andrzejem

Święty Andrzej wróży szczęście i szybkie zamęście.
Gdy święty Andrzej ze śniegiem przybieży, sto dni śnieg na polu leży.
Kiedy na Andrzeja poleje, cały rok nie w porę rolę moczy, suszy.
Na świętego Andrzeja dziewkom z wróżby nadzieja.
Na świętego Andrzeja trza kożucha dobrodzieja.
Śnieg na Andrzeja dla zboża zła nadzieja.
Jeżeli na świętego Andrzeja wiatr i mgła, to od Bożego Narodzenia będzie sroga zima.
Gdy w Andrzeja deszcz lub słota, w grudniu drogi bez błota

Popularne wróżby dawniej i dziś:

Dziewczęta nasłuchiwały szczekania psów w tę magiczną noc. Wychodziły przed dom i starały się dociec, z które ono dobiega. To zapowiadało kierunek, z którego przybędzie ukochany. W studni, w odbiciu w tafli wody panny starały się dojrzeć wizerunek przyszłego męża. Rzucały buta za siebie. Jeżeli ułożył się noskiem do drzwi, wróżyło to szybkie zamążpójście

Do dziś popularne jest obieranie jabłek. Trzeba to zrobić tak, by obierana skórka nie była przerwana. Z jej ułożenia starano się odczytać pierwszą literę ukochanego. Warto zwrócić uwagę na sny w tym czasie. Co się przyśni to ma szansę się spełnić. Chcąc poznać imię przyszłego męża należy zapisać na karteczkach imiona męskie i wieczorem włożyć pod poduszkę. Rano lewą ręką należy wylosować jedną z nich zamykając przy tym oczy.

Jednak najbardziej popularną wróżbą jest lanie wosku na wodę przez dziurkę od klucza Dawniej do tego celu służył tez ołów. Po zastygnięciu powstają rozmaite formy. 

Oto niektóre z nich
  • Postać mężczyzny lub serce - w niedługim czasie spełni się twoje marzenie o miłości
  • Rycerz lub jeździec na koniu - wyjdziesz za mąż lub zakochasz się w wojskowym.
  • Dla chłopaka oznacza to, że będzie w przyszłości pracował w służbach mundurowych.
  • Gwiazda - zdobycie majątku i szczęśliwe życie.
  • Kwiat - czeka cię przyjemna niespodzianka
  • Pierścień - zaręczyny lub wyrażenie zgody na chodzenie z chłopakiem, który to zaproponuje.
  • Pies, kot - nie decyduj się pochopnie na nowy związek uczuciowy.
  • Sowa, lis, zawalony dom - narażenie na niebezpieczeństwo.
By poznać imię przyszłego męża można zrobić wróżbę z karteczkami. Wieczorem należy wypisać na osobnych karteczkach różne męskie imiona i włożyć je pod poduszkę. Rano, zanim otworzymy oczy, należy sięgnąć pod poduszkę i wylosować jedną kartkę. Imię, które na niej będzie to przyszły partner.

Przy wróżbach ważna jest intuicja oraz intencje. Warto pamiętać, że miłość przyciąga się własnym sercem. Mając pozytywne uczucia w stosunku do siebie, łatwiej jest znaleźć ukochanego na całe życie.

Przeczytaj także: 
Czas wróżb dawniej.                                                     Wróżby dziś

źródło zdjęć:
www.semperpolonia.pl
www.poradnik.kobieta.gazeta

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Komentarze są mile widziane lecz proszę o podpisywanie ich chociażby imieniem. Miło mi będzie poznać czytelników. Komentarze anonimowe o charakterze spamu będą usuwane. :)