poniedziałek, 27 października 2014

Mistyczny Kipper

Mistyczny Kipper jest mało znaną talią wśród osób wróżących. Swoim charakterem i sposbem posługiwania się przypomina karty Lenormand i Cygańskie, lecz znacznie różnią się wyglądem, nazwami i numeracją. Częścią wspólną tych kart jest ich ilość - 36 kolorowych, niewielkich kartoników, na których widzimy różne sytuacje życiowe i symbole związane z okreslona dziedziną życia. Na kartach Mistycznego Kippera jednak mamy także oznaczenia numeryczne i podstawową nazwę. Podobnie takze wygląda sprawa ich wykładania przy wróżbie. Najpopularniejszym systemem jest tzw. "Wielka Karta" lub "Wielka Tablica", przy której rozkłada się całą talię, ale można też stosować popularne rozkłady.

Początki powstania Mistycznego Kippera sięgają 1900 roku, lecz nie jest jasne ich pochodzenie. Jedna z teorii mówi o ich nazwie związnej z nazwiskiem Susanne Kipper z Berlina a druga o fałszerzach pieniędzy z okresu wielkiej inflacji, którzy wędrowali podczas wojny trzydziestoletniej w latach 1618 - 1848. W celu wzbogacenia się o metale szlachetne, obcinali oni krawędzie monet i pomownie wprowadzali monety w obieg. Wędrowali oni przez cały kraj i być może od Cyganów nauczyli się sztuki wrózenia z kart. Ta teoria wydaje mi się nieco naciagana. Jedno jest pewne - pochodzenia  tych kart jest do końca niepoznane. Dawniej karty często służyły do gier i zabaw w gronie rodzinnym lub przyjaciół. 


Mnie karty zachwyciły kolorem i wizerunkami. Do tego wraz z wydaną talią w Polsce ukazał się poradnik, który dokładnie opisuje każdą kartę i prezentuje duży, wyraźny obraz każdej z nich. Najpierw mamy opisany wizerunek na karcie, potem jej znaczenie wróżebne w układach i jako kartę dnia. Same karty są niewielkie: 5,5 x 9 cm. Dla mnie - nieco za małe, gdyż lubię duże formaty ale to jedyny ich minus.

Autorem ilustracji na kartach jest Urban Trösch, który pracował nad nimi przez rok z powodu czasochłonnej techniki malarskiej. Sceny tych obrazów pokazują realia z 1900 roku. Magiczności dodają mu elfy, duszki leśne, anioły i rózne baśniowe stwory.

Autorką książki jest Regula Elizabeth Fiecher, która tak napisała o swojej pracy: "Z oryginalnych kart Kipper przejęłam również określenia - nawet wtedy, gdy nie pasowały do naszych czasów - jak na przykład OSOBA WOJSKOWA czy KARTA STANU MAŁŻEŃSKIEGO. Z dwóch powodów pozostałam przy określeniach oryginalnych - są one od lat używane właśnie w ten sposób i posiadają odpowiednią energię. Moim zdaniem, jeżeli karty otrzymałyby inne określenia, to zostałyby energetycznie osłabione. drugim powodem jest szacunek wobec osoby, która pierwotnie w ten sposób nazwała karty."

Książeczka dołączona do talii Kipper ma wymiary 12 x 18 cm i liczy sobie 200 stron. Zawiera dużo potrzebnych informacji oraz kolorowych ilustracji, które są powiększone tak, by można dostrzec najdrobniejsze szczegóły. Tekst przy każdej karcie zawiera na początku motto, potem opis ilustracji i znaczenie wróżebne. Dla szybkiego odszukania potrzebnej karty zostały zamieszczone miniaturki kart na początku książki wraz ze słowami - kluczami. Nie brakuje przykładowych rozkładów, chociaż niektóre z nich są zaczerpnięte z innych systemów. Myślę, że karty Kipper sa doskonałą alternatywą dla tarota, kart klasycznych i innych metod dywinacyjnych. 



Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Komentarze są mile widziane lecz proszę o podpisywanie ich chociażby imieniem. Miło mi będzie poznać czytelników. Komentarze anonimowe o charakterze spamu będą usuwane. :)