Historia kart tarota ginie w dawnych czasach i nikt nie jest w stanie określić skąd się wziął ani skąd pochodzi. Przypisuje się im wprawdzie rodowód indyjski, egipski ale trudno wywnioskować jak było naprawdę. Pierwsza wzmianka o tarocie pojawia się w 1299 roku, kiedy jeszcze funkcjonowały pod nazwą „Naibi”. Z XIV wieku pochodzą różne dokumenty, w których możemy odnaleźć ich ślad, m.in. z dekretu, który został wydany przez francuskiego króla Karola V zabraniającego gry w karty. Początkowo, bowiem tarot był grą karcianą, jednak z czasem zaczęto wykorzystywać go do wróżb.
Pierwszy udokumentowany ślad tarota w Europie – XIV wiek. Wtedy wróżono z kart wyrytych na tabliczkach z kości słoniowej i według niektórych dotarły one do nas z Indii lub Chin. Inni twierdzą, że od Maurów lub Arabów a jeszcze inni przypisują to Cyganom. Inna wersja, że do Europy dotarły z Palestyny poprzez krzyżowców. Jeszcze inni twierdzą że jest to spadek po starożytnych egipskich kapłanach.
Do Francji karty wprowadził malarz Jacquemin Gringoneur, który otrzymał zlecenie od królewskiego skarbnika, by wykonać trzy talie kolorowych kart do zabawy dla opóźnionego w rozwoju króla Karola VI (1380 – 1422).
Pod koniec XIV wieku karty tarota były już popularne w całej Europie. Jego symbole, figury były rysowane przez malarzy włoskiego renesansu, sprzedawane w Niemczech. We Francji powstała wówczas talia Tarota Marsylskiego, która do dziś cieszy się niezwykłą popularnością.
Najstarsze talie tarota, które zachowały się do dziś pochodzą z XV wieku. Jedną z jest tarot marsylski. Na małych arkanach znajdują się tylko symbole danego koloru stąd jego trudność. Osobiście wolę obrazkowe historie stworzone przez Arthura Edwarda Waite,a, który żył na przełomie XIX i XX wieku. Namalowane przez Pamelę Colman Smith rysunki do dziś są bardzo często inspiracją dla twórców talii tarota. Karty A.E. Waite’a zostały wydane w 1909 roku przez Wydawnictwo „William Rider and Son”. Od tamtego czasu są jedną z popularniejszych talii tarota.
Tarotowi Magowie
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz
Komentarze są mile widziane lecz proszę o podpisywanie ich chociażby imieniem. Miło mi będzie poznać czytelników. Komentarze anonimowe o charakterze spamu będą usuwane. :)