Strony

niedziela, 10 marca 2013

Alfabet runiczny

Nikt dokładnie nie wie skąd wzięły się runy i jaki jest ich początek. Faktem jest, że pierwsze znaleziska runiczne pochodzą z Danii, które dowodzą tego, że runy są bardzo starym pismem, które było używane jeszcze przed 300 rokiem n.e. 

Alfabet runiczny zwany jest Futharkiem od początkowych liter pierwszych run:


Fehu – Uruz – Thurisaz – Ansuz - Raidho - Kenaz

Jak widać są to znaki proste, o kanciastym wyglądzie, a niektóre z nich przypominają nasze polskie litery. W tej formie łatwiej było je ryć na przykład na kamieniach a poza tym te kształty wysyłają kosmiczną energię, która przyciąga do nas wiele korzystnych sytuacji.

Istnieje kilka alfabetów runicznych. Najczęściej używany jest tzw. Futhark starszy (germański), który składa się z 24 znaków i był najprawdopodobniej używany już w II. n.e. Oprócz tego znany jest Futhark młodszy, (skandynawski) składający się z 16 lub 18 znaków czy armeński Guido von Lista (18 znaków) . Oczywiście należy też wymienić tzw. Runy Wikingów, które posiadały 18 znaków.

Co to są runy

fragment artykułu napisanego dla czasopisma "Adremida"

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Komentarze są mile widziane lecz proszę o podpisywanie ich chociażby imieniem. Miło mi będzie poznać czytelników. Komentarze anonimowe o charakterze spamu będą usuwane. :)