Strony

poniedziałek, 1 kwietnia 2013

Oghamy


Oghamy są najstarszym, celtyckim pismem złożonym z systemu kresek jednej, dwie, trzy, cztery lub pięć u góry, na dole lub przedzielające linię bazową zwaną „druim”. Oghamy można znaleźć niemal wyłącznie na Wyspach Brytyjskich i mogły pojawić się tam kilka lat przed narodzinami Chrystusa.

Litery Oghamu zwane są „fedha” lub „fews” i zapisywano je od lewej do prawej strony lub na kamieniach od góry do dołu. Krawędź stojących głazów tworzył pionową linię bazową i był nazywany „arris. Każda z figur utworzona w ten sposób określa literę, do której przypisane jest konkretne drzewo. Dlatego też alfabet oghamiczny zwany jest również „ Alfabetem Drzew” . Każda litera ma swoją moc, a wszystkie słowa zaczynające się od tej samej litery miały związek z magią. Każdy fews, oprócz drzewa, ma określony kolor i rodzaj ptaka. Wiele różnych znaczeń zaginęło z upływem czasu. Początkowo alfabet ogamiczny składał się z 20 znaków, potem dodano jeszcze pięć ale często do wróżenia używa się dawnej ilości liter.

W Księdze Ballymota” – manuskrypcie z XV wieku można znaleźć taki opis oghamów:

„Skąd i od kogo wywodzą się Oghamy? Miejsce to Wyspa Hybernia zamieszkana przez Szkotów; w czasach Breassa, syna Elatana, późniejszego króla Irlandii. Osoba to Ogma... człowiek biegły w dialektach i poezji, to on wymyślił Ogham, wraz z obiektami będącymi znakami tajemnej mowy znanej tylko uczonym i trzymanej z dala od niewykształconych... zapisywano go na brzozie i ofiarowano Lughowi, synowi Etlama.”

Wyrocznia Drzew
źródło zdjęcia: 

megapedia.pl

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Komentarze są mile widziane lecz proszę o podpisywanie ich chociażby imieniem. Miło mi będzie poznać czytelników. Komentarze anonimowe o charakterze spamu będą usuwane. :)